/ Yazar Müze Evleri

Diyarbakırlı yazar Ziya Gökalp’ın doğup büyüdüğü bu ev 1956 yılında müze haline getirilmiştir. Diyarbakır’daki sivil mimari örneklerinden biri olan yapı bazalt taştan iki katlı olarak 1806 yılında inşa edilmiştir. Müzede Ziya Gökalp’ın özel eşyaları, fotoğrafları, kütüphanesindeki kitapları ile yöresel etnografik eserler sergilenmektedir. 

Yol Tarifi Al

Diyarbakır-Suriçi’nde bulunan, Cahit Sıtkı’nın 1910’da doğduğu ev, 1973 yılında Kültür Bakanlığı tarafından satın alınıp onarıldıktan sonra aynı yıl müze olarak ziyarete açılmıştır. 

Yol Tarifi Al

Yazarın 1912’den, vefat ettiği 1944 yılına kadar yaşadığı Heybeliada’daki evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülmüştür. 

Yol Tarifi Al

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın önemli romancılarından Kemal Tahir'in eşi Semiha Tahir tarafından kurulan vakıf sayesinde müze haline getirilen Şaşkınbakkal'daki ev, yazarın son 10 yılını yansıtıyor.

Yol Tarifi Al

Orhan Kemal'in Beyoğlu'nda bulunan müzesinde ünlü fotoğrafçı Ara Güler'in çektiği fotoğraflar ile kişisel eşyaları, kıyafetleri, mektupları, kitaplarının orijinal ilk baskıları, daktilosu ve yatağı sergilenmektedir.

Yol Tarifi Al

Reşat Nuri Güntekin / İstanbul

Yol Tarifi Al

Sait Faik’in bir süre yaşadığı Burgazada’daki evi, annesinin ölümünden sonra, 1964’de Darüşşafaka Vakfı tarafından müzeye dönüştürülmüştür. 

Yol Tarifi Al

Tevfik Fikret’in 1906’dan, vefat ettiği 1915 yılına kadar yaşadığı Bebek’teki evi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı müze olarak hizmet vermektedir. Şairin mezarı da planını kendisinin çizdiği bu evin bahçesindedir 

Yol Tarifi Al

Tarık Dursun K. / İzmir

Yol Tarifi Al

Rıfat Ilgaz’ın Cide’de (Kastamonu) 1911 yılında doğduğu ev, Cide Belediyesi tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır. 

Yol Tarifi Al

1999’da kaybettiğimiz Can Yücel’in Datça’daki evi, “Can Evi” adıyla sadece araştırmacıların ziyaretine açıktır. Yücel’in mezarı da Datça’dadır. 

Yol Tarifi Al

“Vatan Şairi” olarak bilinen Namık Kemal’in Tekirdağ’daki evi, 1992’de yeniden yaptırılarak 1993’de müze olarak ziyarete açılmıştır.

Yol Tarifi Al