/ Muğla

Muğla, Türkiye’nin en kalabalık yirmi dördüncü şehridir. 2019 itibarıyla 983.142 nüfusa sahiptir. Ege Bölgesi’nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir. İlde 13 ilçe bulunur.

 

KAYNAK: https://tr.wikipedia.org/wiki/Muğla

 

 

 

 

 

HALİKARNAS BALIKÇISI HALİKARNAS’TAN 

 (…)Bodrum Kalesi diye duyarım. ‘Şuna gideyim de bir bakayım’, dedim. Kale zaten kentin ortasındaki bir yarımada üzerine kurulmuş. Beş altı yüzyıl önce Sen Jan Şövalyeleri tarafından yapılmış bu bina, Şövalyeler bu alameti yapabilmek için kentte Fidyas’ın, Praksiteles’in ne kadar şaheseri varsa , kırıp kırıp kale duvarlarında yapı taşı diye kullanmışlar. (…) 

Kasabanın ay biçimindeki iki limanı kollarını Arşipel’e (Ege’ye) ve Sporad Adalarına doğru açmışlardır. Bu iki ayın birbirine dokunduğu yerde denize doğru fırlamış bir yarımada vardır ki kale de onun üzerindedir. Bu iki limanın ardına , güneşle yanmış, yer yer kuraklıkla kavrulmuş, ağırbaşlı bir dizi dağ, eteğine doğru geniş bir anfi tiyatro teşkil ediyor.

Kentin bütün dükkânları ve evleri, mutlaka eski binaların taşlarıyla temelleri üzerine ve eski binaların arasına kurulmuşlardır. Her yapıda kullanılan taş bu yüzyıldan önce yaşamış ve yıkılmış elli altmış bina nesillerinde kullanılagelmiştir. Binalar yıkıldıkça eski binaların taşlarından yenisi yapılır. (…)Bu beyaz evler, bıçakla kalıp kesilmiş gibi asil, kesin çizgili şeylerdir. Onlarda hiç iciye biciye yelteniş görmedim. Kenti yapan mimar değil ışıktır, mavi gök ve mavi denizdir. (…)

 

 

 

CAN YÜCEL - MEKÂNIM DATÇA OLSUN 

***

‘- Ne harika yer burası!

Nereden buldun bu Datça’yı

- Elimle koymuş gibi buldum’

*** 

Beni kuzum Datça’ya gömün

Geçin Ankara’yı İstanbul’u!

Oralar ağzına kadar dolu

Alabildiğine de pahalı,

Örneğin Zincirlikuyu’da

Bir mezar 750 milyona

Burası nispeten ucuzluk

Ortada kalma tehlikesi de yok

Hayır dua da istemez,

Dediğim gibi beni Datça’ya gömün

Şu deniz gören mezarlığın orda,

Gömü sanıp deşerlerse karışmam ama!