/ Malatya

Malatya, Türkiye'de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık 28. şehri olan Malatya, 2019 itibarıyla 800.165 kişilik nüfusa sahiptir. Bölgenin Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunur. Güney ve orta Anadolu bölgelerinin hemen hemen kesişme noktasında bulunması nedeniyle sosyal yapısı çeşitlilik ve zenginlik gösterir. İlk olarak Hitit döneminde kurulmuştur. O günden bugüne el değiştirerek yıkılıp yeniden yapılarak günümüze kadar gelmiştir.

Malatya, kayısı diyarı olarak bilinir. İlde yetişen kayısılar, dünya genelinde ünlüdür ve kuru kayısı üretiminin %80'ini Malatya Ovası’nda bulunan kayısı bahçeleri sağlar. Büyükşehir yasası ile 2014 yerel seçimlerinin ardından büyükşehir statüsüne kavuşmuştur. Aynı zamanda Malatya 2 Cumhurbaşkanı çıkarmış tek şehirdir, bu kişiler, İsmet İnönü ve Turgut Özal'dır.

 

KAYNAK: https://tr.wikipedia.org/wiki/Malatya

 

 

 

 

NECATİ GÜNGÖR - ÇOCUKLUĞUMUN MASAL ÜLKESİ: MALATYA 

 (…) Belediye sınırları içinde bile parke taş döşeli, temiz pak sokaklardan geçme şansınız yoktu. Ama yine de bunca yoksulluk içinde, kendine göre bir zenginliği vardı Malatya’nın. Cadde ve sokaklarında şimdiki gibi saniyede birkaç otomobil geçmezdi de şakırtılı koşum ve nal sesleriyle çift atlı faytonlar geçerdi bin bir çalımla! Adım başına bir beton dikite rastlayamazdınız da çatıları kırmızı kiremitli, avlulu, bahçeli, havuzlu, kuyulu, tandır örtmeli, kış damlı, eyvanlı, ambarlı, ahırlı, çıkartmalı, sundurmalı, musandıralı, yer ocaklı, gömme dolaplı, davlumbazlı, kilerinin içinden soğutma amaçlı arkların geçtiği, çift kanatlı kapısının önünde binek taşları bulunan, salkım söğütler ve selvi kavaklar ve de dalları meyveden kırılan türlü ağaçlar arasında bir tablo güzelliğiyle duran evler sıralanırdı mahalle mahalle.