/ Edebiyat Müze Kütüphaneleri

Kitapların okuyucularıyla buluştuğu sıcak kültürel bir mekân olan Karacaoğlan Müzesi, Adana’nın Seyhan ilçesinde Mestanzade mahallesinde bulunan 90 yıllık tarihi bir konağın Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından alınıp restore edilmesiyle hizmet vermeye başlamıştır. Müze tarihi bir bina olmasından dolayı da ziyaretçilerin dikkatini fazlasıyla çekmekte ve müzede yazar veva şairlerin sanatsal eserlerinin yanı sıra Yaşar Kemal’in ve Muzaffer İzgü’nün daktiloları, Muzaffer İzgü’nün şahsına ayrılan bölümde ona ait kalem, gözlük ve saat bulunmaktadır.

Yol Tarifi Al

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Ankara Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi, “Avrupa Birliği Destinasyon Ödülü” kazanmış olan Ankara’nın Hamamönü semtinde, eski Ankara evlerinin mimarisini ve kültürel dokusunu yansıtan iki katlı bir binada hizmet vermektedir. Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nün birimlerinden biri olan ve ihtisas kütüphanesi olarak nitelendirilen Türkiye’nin ilk edebiyat müze kütüphanesi; Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 75. ve bu evde yazdığı İstiklal Marşı’nın kabulünün 90. yılına denk gelen 2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı’nda, İstiklal Marşı’nın kabul edildiği gün olan 12 Mart’ta açılmıştır.

Yol Tarifi Al

Yaklaşık 120 yıllık bir konak, kütüphane olarak düzenlenerek 2011 yılı itibariyle Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak hizmete girmiştir. Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Şair Ahmed Arif’in kişisel eşyaları, el yazısıyla yazdığı şiirleri ve Güneydoğu’da yetişmiş birçok şairin fotoğrafları ve kişisel eşyaları sergilenmektedir. Bölgedeki 11 ile ait edebiyat eserlerinin toplandığı kütüphanede Diyarbakır tarihine ilişkin eserler de bulunmaktadır.

Yol Tarifi Al

Türkiye’nin örnek Edebiyat Müze Kütüphanelerinden biri olan ve Türk halk ozanı Erzurumlu Emrah adına açılan Edebiyat Müze Kütüphanesi hakkında bilgi verilmektedir.

Yol Tarifi Al

Gülhane’deki Alay Köşkü’nde yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi içinde 2011 yılında açılan kütüphanede 1000’i aşkın yazara ait 9000’i aşkın kitap bulunuyor. Koleksiyonda kent kitapları, Marmara Bölgesi yazarlarına ait kitaplar, kuram ve estetik kitapları, ödüllü Türkçe kitaplar, Nobel ödüllü kitaplar gibi bölgesel ve evrensel edebiyata odaklanan eserler yer alıyor. Kütüphanede ayrıca 33 yazara ait eşya ve belgeler sergileniyor, çeşitli edebiyat etkinlikleri de sürdürülüyor.

Yol Tarifi Al

Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde; Türk ve Dünya edebiyatından Kütahyalı yazarlara ve şairlere ait bir seçki ve edebiyat kuramına ilişkin yaklaşık 5.000 kitap, edebiyat ve sanat konulu 83 süreli yayın yer almaktadır. Ayrıca Kütahyalı yazar ve şairlere ait yazma eserlerin tıpkıbasımları ile Bakanlığımızca Türk Edebiyatının Dışa Açılımı (TEDA) çalışmaları çerçevesinde, başka dillerde yayımlanan tüm eserler yine bu kütüphanede okuyucunun yararına sunulmaktadır.

Yol Tarifi Al

Trabzon Muhibbi Edebiyat Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018 yılında kuruldu. Ortahisar ilçesi Kanuni Parkı'ndaki tarihi bir Trabzon evi bu müzeye dönüştürüldü. Müze isminde de Kanuni Sultan Süleyman'ın mahlaslarından olan 'Muhibbi' eklendi. Müzede Karadeniz Bölgesinde doğmuş veya yaşamış yazarların eserleri ve eşyalarının yanı sıra, Karadeniz Bölgesine dair üretilmiş edebi eserler de bulunabiliyor.

Yol Tarifi Al